Co wpływa na wartość mieszkania?
Rozważając zakup mieszkania, zwracamy uwagę na wiele aspektów: metraż, układ pomieszczeń, infrastrukturę i oczywiście cenę. Zapominamy jednak o jednej rzeczy, która w branży nieruchomości od dawna uważana jest za najważniejszą - o lokalizacji. Nawet najwygodniejsze mieszkanie wiele straci na wartości, jeśli będzie umiejscowione w nieprzyjaznej okolicy i odwrotnie - wartość małego lokalu w starym budownictwie wzrośnie, jeśli okolica, w której się znajduje, zyska na atrakcyjności w oczach nabywców.
Dostępność komunikacyjna
Przeglądając oferty mieszkań w interesującej nas okolicy, sprawdźmy przede wszystkim dostępność komunikacji. W zależności od tego, czy poruszamy się samochodem, rowerem, tramwajem lub autobusem, będą nas interesować różne aspekty - lokalizacja najbliższego parkingu, dostępność ścieżek rowerowych, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej czy odległość do przystanku. Nawet najpiękniejsze mieszkanie w Poznaniu wyda nam się mniej atrakcyjne, gdy codzienne dotarcie do niego będzie uciążliwą wyprawą.
Blisko do sklepu i na pocztę
Atrakcyjna lokalizacja mieszkania to również łatwy dostęp do punktów usługowych. Poczta, sklep spożywczy czy piekarnia to miejsca, które zazwyczaj łatwo znaleźć w pobliżu osiedli. Warto także wybiec nieco w przyszłość i zwrócić uwagę na instytucje takie jak:
- szkoły,
- przedszkola,
- poczta,
- placówki bankowe i bankomaty,
- przychodnie lekarskie.
Dobrze, gdy w pobliżu miejsca zamieszkania znajdują się obiekty, które pozwolą nam rozwijać nasze pasje - jeśli jesteśmy zapalonymi sportowcami, zorientujmy się w dostępności:
- siłowni,
- basenu,
- klubu fitness.
Wielbiciele kultury powinni sprawdzić pobliskie kina i teatry. W codziennym życiu w biegu warto mieć to, co najważniejsze, zawsze pod ręką.
Głośne centrum czy spokojne tereny zielone?
Ważnym czynnikiem determinującym wybór lokalizacji mieszkania jest styl życia, który preferujemy. Czy lubimy ciszę i spokój, czy raczej znajomy zgiełk i bliskość centrum miasta? Czy za oknem –chcemy podziwiać nowoczesną architekturę i nie straszne nam ruchliwe ulice, czy raczej wolimy obcować z naturą i wybierzemy tereny zielone? Każda z tych lokalizacji ma swoje zalety. Pewne inwestycje dają możliwość połączenia obu aspektów - na przykład mieszkania w centrum miasta, ale w pobliżu parku.
Decyzja na lata
Jeśli lokalizacja nieruchomości spełnia wszystkie nasze wymogi, pamiętajmy o tym, by, zabezpieczając się na przyszłość, zajrzeć do planu zagospodarowania terenu danej dzielnicy. Kupując mieszkanie w spokojnej, cichej okolicy na obrzeżach miasta niekoniecznie chcemy przecież, by za kilka lat po drugiej stronie ulicy otwarto centrum handlowe lub salon samochodowy.
Decyzja o tym, czy mieszkanie usytuowane jest w dobrej lokalizacji, to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji kupującego. Przed zakupem warto jednak dokładnie przyjrzeć się okolicy, w której zamierzamy zamieszkać, abyśmy później w spokoju mogli cieszyć się wymarzonym miejscem do życia.
Przeczytaj też: